شرکت ایمن سازان تارنمای ایرانیان

(ایستا) با مسولیت محدود

 • banner 01
 • banner 02

کوتاه کننده لینک

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

{plusone}

با افزایش کامپیوتر و لپ تاپهای اپل مکینتاش و از طرفی کاربرد گسترده کامپیوترهایی که از سیستم عامل ویندوز بهره می برند. غالباً در محیط شبکه موارد زیادی پیش می آید که بخواهیم یک کامپیوتر اپل را به شبکه ویندوز متصل نموده و از طریق این شبکه به مبادله فایل و اطلاعات بپردازیم.

پیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که شبکه اپل مکینتاش با استفاده از پروتکل NBT برای ارتباط با شبکه محلی (LAN) ویندوز که بر اساس TCP/IP کار می کند، استفاده می نماید. پس پیش از انجام تنظیمات لازم ،بهتر است بر روی دستگاهی که ویندوز در حال اجراست و سیستم اپل به آن متصل خواهد شد تغییراتی را انجام دهید. این تغییرات بستگی به این دارد که بخواهید از DHCP استفاده کنید یا IP به صورت دستی وارد شده باشد. از آنجا که پیش فرض شبکه LAN غالباً استفاده از DHCP می باشد در صورت عدم استفاده از آدرس دستی ، نیاز به انجام تغییرات ندارید در غیر اینصورت می بایست تنظیمات مورد نظر را به ترتیب زیر اعمال کنید:

  1. در پنجره تنظیمات شبکه (Network Properties) روی گزینه TCP/IP V4 کلیک کنید.
  2. روی دکمه Properties کلیک کنید.
  3. پس از باز شدن پنجره با عنوان Internet Protocol (TCP/IP) Properties ، روی کلید Advanced کلیک کنید.       
  4. در پنجره  Advanced TCP/IP Settings روی زبانه WINS کلیک کنید.
  5. در قسمت پایین پنجره و بخش NetBios Settings ، گزینه Enable NetBios over TCP/IP را فعال نموده و کلیه تغییرات را تایید نمایید.

tcp ip5

حالا شما می توانید از طریق کامپیوتر مک خود تنظیمات لازم برای اتصال به شبکه و فایلهای به اشتراک گذاشته شده ویندوز را آغاز نمایید.

برای اتصال به شبکه ویندوز ،هم می توانید از شبکه بیسیم استفاده نمایید و هم از شبکه کابلی.

پس از ورود به محیط سیستم عامل مک (توضیحات ارائه شده بر اساس سیستم عامل OS X می باشد) مراحل زیر را انجام دهید.

 1. از منوی GO ، روی گزینه Connect to Server  کلیک کنید. (پنجره مربوطه باز می شود)
 2. در بخش Address BOX ، آدرس آی-پی کامپیوتر مورد نظر را به صورت smb://(IP Address)وارد کنید. توجه داشته باشید که به جای عبارت IP Address ، آی-پی کامپیوتری که ویندوز بر روی آن نصب شده وارد می شود.
 3. روی کلید Connect کلیک کنید. بر اساس تنظیماتی که برای حساب کاربریتان انجام شده است. ممکن است که یک پنجره کوچک باز شده و از شما نام کاربری و کلمه عبورتان را بپرسد (تنظیمات تعریف کاربری روی کامپیوتر دارای ویندوز انجام می گیرد ).
 4. حالا پنجره ای باز می شود که فایل ها و پوشه های به اشتراک گذاشته شده تحت ویندوز را به شما نشان می دهد.  هر فولدری را که می خواهید انتخاب کرده و سپس بر روی عبارت mount در منوی بالا کلیک کنید. اگر از ویندوز XP به بالا استفاده می کنید. روی کلید Authenticate کلیک کرده و پس از وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور خود ، روی کلید ok و مجدداً ok کلیک نمایید.

حال شما می توانید به پوشه های موجود بر روی یک کامپیوتر دارای ویندوز در شبکه ، دسترسی داشته و آنها را از روی دسکتاپ خود باز نمایید.